PS4 denetleyici kayması nasıl düzeltilir

by BySaRiYeRli
Bu makale, PS4 denetleyici kaymasının (aka analog çubuk kayması) nasıl düzeltileceğini açıklar. Talimatlar resmi Sony DualShock 4 kontrol cihazı için geçerlidir, ancak bu sorun giderme ipuçları üçüncü taraf kontrol cihazları için de geçerlidir.
PS4 denetleyici kaymasının nedenleri

Karakteriniz veya kameranız kumandaya dokunmadığınız halde hareket etmeye devam ediyorsa sorunun kaynağı analog çubuk kayması olabilir. PS4 denetleyici kaymasına iki şeyden biri neden olabilir:


 • Analog çubuk kirli.
 • Analog çubuk veya potansiyometre hasarlı.


Genellikle aşınma, sık kullanımdan kaynaklanır. Denetleyiciyi dışarıdan temizlemek sorunu çözmezse, denetleyiciyi sökmeden önce denetleyiciyi değiştirmeyi veya onarmayı düşünmelisiniz.
PS4 denetleyici analog çubuk kayması nasıl düzeltilir

Kontrol cihazınızın kapalı olduğundan emin olun ve ardından normal şekilde çalışana kadar aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin.


Her onarımı denedikten sonra, analog çubukları bir daire içinde hareket ettirerek ve ardından L3 ve R3 düğmelerine tıklayarak (analog joystick’e basarak) test edin .

 1. PS4 denetleyicisini sıfırlayın . DualShock 4'ü sıfırlamak birçok beklenmedik sorunu çözebilir. Yazılımdan sıfırlama işe yaramazsa, donanımdan sıfırlamayı deneyin.
  
  
  
 2. PS4 denetleyicisini temizleyin . Analog çubuğun boşluğunu nazikçe silmek için kuru bir mikrofiber bez kullanın. Kiri çıkarmak için su ve izopropil alkol karışımına batırılmış bir pamuklu çubuk kullanın. Ulaşılamayan kir görürseniz, çıkarmak için basınçlı hava kullanabilirsiniz.
  
  

  Denetleyiciyi birkaç ayda bir temizlemek, DualShock 4 sorunlarına neden olabilecek birikimleri önleyebilir.

 3. PS4 denetleyicinizin Sony tarafından onarılmasına veya değiştirilmesine izin verin . Kontrol cihazınız nispeten yeniyse, hala garanti kapsamında olabilir. PlayStation Onarım ve Değiştirme sayfasına gidin, Double Shock 4'ü seçin ve ücretsiz onarım veya değiştirme için uygun olup olmadığınızı görmek için talimatları izleyin.
  
  
  
 4. Analog çubuğu temizlemek için PS4 denetleyicisini sökün . Denetleyici girişini derinlemesine temizlemek için kasayı çıkarmalı ve anakarta erişmek için pili kaldırmalısınız. Pamuklu çubuk ve su ve izopropil alkol karışımı kullanın. İç parçalarda basınçlı hava kullanmayın.
  
  

  PS4 denetleyicisini demonte ederken, pilden başka bir şeyi anakarttan ayırmamaya çok dikkat edin.

 5. PS4 analog çubuğunu değiştirin . Gerekli araçlara sahipseniz ve çalışmaya istekli iseniz, analog çubuğu ve potansiyometreyi (analog çubuğun sensörü) değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Çevrimiçi satın alınabilecek parçalara ek olarak, bir havyaya da ihtiyacınız var. Gerçekten kendiniz yapmak istemiyorsanız, yeni bir kontrolör satın almak daha ucuz ve daha kolay bir çözümdür.
  Kapağın çıkarılması PS4 denetleyicisinin garantisini geçersiz kılacaktır, bu nedenle yalnızca garanti süresi dolduğunda açın.
  
  

  BizimPS İletişim

Related Posts

Yorum Yap

Kıbrıs Web Yazılım
Windows 11 pro lisans anahtarı
E-Ticaret yazılım
E-Ticaret yazılım
Ucuz PS5 Satın Al
Orijinal Kartuş marketi
Orijinal Toner marketi
Orijinal Kartuş marketi

Orijinal toner marketi
yazarkasa pos